Život modlitby a očekávání (Jk 5,7-20)

Praktické pokyny pro život v bezbožné době

Jaroslav Kernal, Ústí nad Labem 11. prosince 2005

V době, kdy Jakub psal svůj dopis křesťanům, bylo mnoho těch, kteří utlačovali druhé.

Pavel připomínal Timoteovi, že kdo chce žít zbožně, zakusí pronásledování. V předchozí pasáži Jakub mluví o dělnících, kteří byli okrádáni o svou mzdu bohatými lidmi. A výsledek popisuje v následujících verších.

Pokorná podřízenost Bohu (Jk 4,13-5,6)

Připrav si plán podle Boží vůle

Jarda Kernal, Ústí nad Labem 4. prosince 2005

Je něco špatného na plánování, na tom připravovat se na výdělek, zajišťovat naplnění cílů, uvažovat o tom, že bude lépe? Samozřejmě že ne! Problémem ovšem je, když všechny tyto věci děláme bez Boha a chceme je vymanit z jeho kontroly!

Podívejme se krátce na člověka, který chtěl naplánovat svůj život bez toho, aby hledal Boha ve svém životě (Lk 12,13-21):

Konec války v církvi (Jk 4,1-10)

Náboženské boje v církvi

Jaroslav Kernal, Ústí nad Labem 20. listopadu 2005

Válka je příliš často součástí reality lidského života a to navzdory všem smlouvám, světovým mírovým organizacím, navzdory dohodám o jaderných zbraních.

Nejde jen o války mezi národy. Jsou také druhy válek a bojů ve různých oblastech lidského života – války mezi politickými stranami, války mezi firmami, války mezi rodiči a dětmi, válka mezi šéfem a zaměstnancem …

Nehemjáš Boží (Neh 1-13)

Poučení z knihy Nehemjáš II.

Jaroslav Kernal, Ústí nad Labem 10. července 2005

Dobré ráno a pokoj vám. Minulý týden jsme mluvili o tom, kdo to je Nehemjášův Bůh a dneska se budeme soustředit na to, kdo je Boží Nehemjáš. Je to závěrečná lekce z knihy Nehemjáš a my se podíváme na to, kdo je člověk jménem Nehemjáš. Mnoho jsme se o něm již dozvěděli při studiu této knihy a dneska si tyto informace trochu utřídíme a podíváme se na to, co se můžeme od Nehemjáše naučit my – lidé 21. století.

Uvidíme, že

Bůh Nehemjášův (Neh 1-13)

Poučení z knihy Nehemjáš I.

Jaroslav Kernal, Ústí nad Labem 3. července 2005

Nedávno jsem si povídal s jedním ze svých kolegů v práci při obědě a mluvili jsme o tom, jak kážu a on se ptal jestli to má nějakou souvislost, když každý týden kážu z Bible nebo jestli je to jednou tak a podruhé tak. A tak jsem mu říkal, že probíráme Bibli, oddíl za oddílem a on to přirovnal k televiznímu seriálu pro věřící. Nijak jsem se s ním nepřel a pokračovali jsme v rozhovoru.