Nigérie: Boko Haram stupňuje útoky

Verze pro tiskVytvořit PDF

(Christian Solidarity Worldwide, kontakty Hlasu mučedníků)

Oddíly Boko Haram, nechvalně proslulé teroristické skupiny působící v severní Nigérii, opět vystupňovaly brutální útoky, jejichž obětí se staly stovky nevinných místních obyvatel. Běsnění příslušníků této skupiny ve městech a vesnicích na severozápadě Nigérie (v oblasti žije také značný počet křesťanů) si od 29. května vyžádalo již více než 750 obětí. Poté co se jednotky Boko Haram pokusily získat přístup do Maiduguri, největšího města spolkového státu Borno, armádě se podařilo ofenzivu potlačit, i při tomto střetu však došlo k mnoha ztrátám na životech.

Nárůst počtu teroristických útoků může být do jisté míry vnímán jako reakce Boko Haram na sliby prezidenta Buhariho v předvolební kampani, že s aktivitami vzbouřenců zcela skoncuje do tří měsíců. Teroristická skupina, která se dnes označuje jako „západoafrická provincie Islámského státu“ v březnu 2015 přísahala věrnost IS a přihlásila se k výzvě, aby se „ramadán stal pro bezvěrce měsícem katastrof“.

Zdá se, že součástí strategie Boko Haram jsou také provokace muslimů k útokům na křesťany. 1. a 2. července přívrženci hnutí napadli několik mešit. 5. července pětice střelců vtrhla do další mešity ve spolkovém státě Plateau; chaotickou střelbu ukončilo odpálení sebevražedného útočníka. Později ten den večer jiný sebevražedný atentátník odpálil nálož v zaplněné restauraci. Ve stejný den zemřelo šest lidí (včetně pastora a matky s malým dítětem) při incidentu, kdy sebevražedný útočník odpálil nálož v kostele Redeemed Christian Church of God v osadě Potiskum ve spolkovém státě Yobe.

S přihlédnutím k historickému vývoji náboženských střetů v Nigérii mohou být útoky na muslimské a veřejné objekty projevem snahy Boko Haram o opětovné rozdmýchání starých nepřátelství. Naše zdroje hovoří o tom, že rozlícení muslimští radikálové v reakci na zmíněné incidenty vypálili anglikánský kostel sv. Michala, poškodili několik vozidel, vyrabovali celou řadu obchodů patřících křesťanům a také napadli budovu evangelikálního společenství Winning All Good News. „Boko Haram [svými činy] demonstruje naprostou neúctu k jakémukoli náboženskému vyznání, včetně toho, ke kterému se údajně hlásí, a k posvátnosti lidského života,“ uzavřel své vyjádření výkonný ředitel CSW Mervyn Thomas.

Starší zprávy a videoreportáže informující o zoufalé situaci v severní Nigérii naleznete na stránce Nigeria Country Neport.

Naše myšlenky a modlitby zůstávají s lidmi, kteří ztratili své blízké, domovy a majetek v důsledku těchto zvěrstev. Vyprošujme Boží pokoj a útěchu nejen napadeným křesťanům, ale všem Nigerijcům, kteří při nedávných incidentech přišli o své milované. Modlete se, aby místní křesťané zářili jako jasná světla a láskyplně sloužili všem lidem včetně muslimů, kteří trpí stejně jako všichni ostatní. Kéž je tímto způsobem mnohým Nigerijcům zjevena Ježíšova láska a poznají Boží plán spasení.